Japonská stíhačka F-35 se zřítila do oceánu, osud pilota je neznámý

11.04.2019

Japonsko přišlo nad Tichým oceánem o jednu ze svých stíhaček F-35 Lightning II. Letoun se při cvičné misi zřítil do Tichého oceánu. Co se stalo s pilotem, se dosud neví.Nalezené trosky potvrdily pád japonského letounu F-35 | (0:38) | video: Reuters

"Nalezli jsme trosky a zjistili jsme, že jsou z F-35," oznámil mluvčí japonských leteckých obranných sil. Dodal, že záchranáři po čtyřicetiletém pilotovi, který krátce před nehodou signalizoval mimořádný stav, stále pátrají.

Zřícený stroj zmizel z radarů v úterý večer místního času asi třicet minut po startu ve vzdálenosti 135 kilometrů od letecké základny v Misawě. Letoun by starý méně než rok, japonské vzdušné síly ho převzaly loni v květnu.

Japonsko, které postupně plánuje nakoupit 87 kusů F-35, teprve před jedenácti dny uvedlo první letku těchto stíhaček do operačního stavu, uvedla televize CNN. Lety všech 12 zbývajících strojů budou v Japonsku pozastaveny až do vyšetření nehody, řekl ministr obrany.

Stíhací letoun páté generace F-35 absolvoval první let v prosinci 2006, do výzbroje ho USA zařadily o devět let později. Poprvé se tento stroj zřítil loni v září v USA, pilot se katapultoval. Pád stíhačky v Japonsku byl u tohoto typu v pořadí druhý.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/japonsko-stihacka-f-35-zriceni.A190410_061449_zahranicni_bur

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky